Деца акселерати и деца ретарданти – взаимовръзката с избор на игрови формат


Главен треньор на школата е Петър Петков, който през последните 3 години премина треньорски обучения в италианските грандове Аталанта и Милан, английския Уулвърхямптън, испанския Барселона и португалския гранд Бенфика.  Освен тях, Петков бе част от редица семинари в България, сред които могат да бъдат отличени този на ПСВ Айндховен и този на Реймънд Верхайен.

👨‍🎓 Петър Петков е сред най-успешните треньори в детския футбол – той е отличник на своя випуск в НСА “Васил Левски” (с успех 5,97 като бакалавър) и е магистър по “Спортен мениджмънт”.
📄 В професионален план П. Петков има опит като експерт в Министерство на младежта и спорта, където работи с различни спортни клубове и федерации. Като треньор постига значителни успехи във ФК Талант, след което е поканен да работи в школата на ЦСКА. Там той работи с два различни набора, като непрекъснато дава предложения за цялостното подобряване на състоянието и нивото на школата пред ръковоството на клуба.
📝 В момента пише дисертационен труд на тема, свързана със създаването на модел на обучение за подрастващи футболисти.
👉 Подробна информация за Петър Петков и историята на нашата школа можете да откриете на адрес:
💻 http://www.academypetkov.com/about-us


Много често по време на първенства и турнири виждаме следната ситуация – деца във възраст, в която трябва да играят Футбол 5, играят Футбол 7. Рядко треньорите имат ясно обоснование защо го правят и рядко треньорите са запознати с плюсовете и минусите от предприемането на този ход за своя отбор и най-вече за децата.

Най-големият недостатък на това решение е един – на Футбол 5 докосванията и футболните ситуации са в пъти повече, което от своя страна е далеч по-ефективно за развитието на подрастващите.
Според направена статистика, броят на изостаналите деца в своето развитие представлява около 20% от общия брой деца в дадена възрастова група. При игровия формат Футбол 7 теренът е с размери 60 на 40 метра. За дете със забавено развитие на 8 години, което в същото време притежава футболен талант, тези размери са огромни и са създават предпоставки за травми както в настоящето, така и в бъдещето.
 
Моето виждане е следното – когато в отбора си имаме дете-акселерат (от лат. acceleratio – ускорение) или иначе казано дете с ускорено развитие, то трябва да го изпратим в по-горната възрастова група, вместо да се опитваме заради него да печелим купи и медали без стойност за бъдещото развитие и на нас като треньори, и на децата като футболисти.

По мое наблюдение именно заради едно или малък на брой деца с ускорено развитие голяма част от колегите решават да противопоставят целия си отбор на по-големи по възраст деца.

В крайна сметка стигаме до следната ситуация – децата със забавено или нормално развитие изпитват огромни затруднения на по-големия терен за сметка на дете, което е по-бързо и притежава по-силен удар от останалите на своята възраст.

В същото време и докосванията, и футболните ситуации са по-малко.

Тогава следва и най-важният въпрос – защо го правя?


⚽️ За повече информация и записване в нашата школа посетете:
💻 Индивидуални и малки групови тренировки през уикенда

📍 Не забравяйте да ни последвате в социалните мрежи, за да следите за актуална информация и видеа от нашите учебно-тренировъчни занимания:
🔹️ http://www.facebook.com/AcademyPetkov/
🔸️ http://www.instagram.com/academypetkov/

Нашият страхотен екип от лицензирани и успешни млади треньори ви очаква на терена! 

Разгледай още

Индивидуални и малки групови тренировки – информация и записване

Главен треньор на школата е Петър Петков, който през последните 3 години премина треньорски обучения в италианските грандове Аталанта и Милан, английския Уулвърхямптън, испанския Барселона

Прочети повече